אישור עבודה בגובה + תשובות לשאלות

הדרכות עבודה בגובה זה לא משחק!
בחרו נכון – היחידה להדרכות בגובה!

בישראל בעיקר בתחום הבנייה ישנן תאונות עבודה רבות ופועלים רבים מוצאים את מותם או נמצאים במצב קשה לאחר נפילה מגובה. אם התרבות תאונות עבודה אלו ולאחר שפועלים רבים קיפחו את החיים שלהם. החלה המדינה לקבוע תקנות לעבודה בגובה. 

חלק מין התקנות הללו שתוקנו בשנת 2008 קובעות כי אדם צריך לעבוד בגובה לא יוכל לעבוד בגובה אלא עם אישור בלבד. במאמר זה נדבר על מהו רישיון עבודה בגובה איך מקבלים רישיון עבודה בגובה, מהו אישור עבודה בגובה, מי זכרי לאישור עבודה בגובה מה הסיבות לאישור עבודה בגובה, חשיבות אישור עבודה בגובה ומתי צריך לחדש את רישיון העבודה בגובה ועוד.

עבודה בגובה על פי החוק מוגדרת ככל עבודה שעל העובד לעלות בגובה מעל 2 מטר או לעבוד בחלל שמעל 2 מטר בעומקו.. 

ניתן לכלול במסגרת זו עובדים בתעשייה ובבניה בין העבודות שמוגדרות על פי החוק : עבודות על סולמות, עבודות  על פיגומים, סלי הרמה, עבודה על גגות , עבודה על גגות שטוחים ועוד . 

כל עובד כזה חייב לקבל רישיון אישור עבודה בגובה על מנת לעבוד  במקצוע זה. כמו כן גם המעסיקים אחראים על הוצאת אישור עבודה בגובה מכיוון שהם אחראים על הביטחון של העובדים וגם הם חייבים לשלוט בכללים העיוניים והמעשיים בתחום.

עשוי לעניין אתכם: תקנות עבודה בגובה בשפה מובנת ואמינה 100% + הסבר פשוט.

עבודה בגובה

מהו אישור רישיון עבודה בגובה? 

רישיון עבודה בגובה אינו ניתן לכל עובד העובד בגובה אלא רק לעובדים שעומדים בתנאים הבאים: עובדים אלו עובדים בחללים מעל 2 מטר או בחלל עמוק מעל 2 מטר. 

בין העובדים הכלולים הצריכים להוציא רישיון על עבודה בגובה כלולים עובדים העובדים על פיגומים, גגות, סולמות, מנוף, הרמה. בנוסף להשגת הרישיון לעבודה על העובדים גם להיות ממוגנים במיטב אמצעי ההגנה הקיימים על מנת למנוע פגיעה וסכנה. 

איך מקבלים אישור לעבודה בגובה? 

כפי הנראה מדובר על עבודה מסוכנת ביותר שכוללת בתוכה סכנת חיים של ממש ולכן המדינה לא ששה ממש לתת את האישור לכל אחד. על העובדים המעוניינים לעבוד בגובה  לעבור קורס הכולל גם  ביצוע עבודות שונות ותרגול עבודה בגובה לאחר סיום הקורס העובד זוכה ברישיון המיוחל בנוסף לכך המדינה דורשת מין העובד לעבור קורס ריענון כל שנתיים. 

מהו אישור עבודה בגובה? 

אישור עבודה בגובה הוא אישור שניתן למי שסיים בהצלחה קורס לעבודה בגובה. אישור זה ניתן למסיים הקורס על ידי מדריך לעבודה בגובה. מדריך זה אחראי לקראות כי מסיים הקורס בקיא בעבודה שהוא למד באופן מיטבי. לאחר שהוא ראה כי העובד מתמחה במיוחד הוא חותם על האישור. 

על העובד להבין כי אישור זה תקף לשנתיים בלבד וכל פעם יש לחדשו אם רוצים להמשיך לעבוד בעבודה בגובה. 

ראו גם: אישור עבודה בגובה + תשובות לשאלות.

למה בכלל יש צורך באישור שכזה? 

רבים שואלים את השאלה הזו הם אינם מבינים כי התנאים לעבודה בגובה חייבים להיות מחמירים במיוחד משום שמדובר חד משמעית בעבודה מסכנת חיים שגרמה למוות של לא מעט עובדים. 

בעזרת הקורס של עבודה בגובה והאישור שהעובדים מקבלים אחרי שהם עוברים את הקורס בהצלחה הם נמנעים ממצבים היכולים לגרום לתאונות עבודה. 

רבים מהעובדים מצאו את מותם משום שלא היו ממגונים כיאות או משום שחפצים כבדים נפלו עליהם או שהכלים שאיתם הם עבדו לא היו  מספיק מוגנים. במסגרת הקורסים העובדים לומדים להגן על עצמם ממצבים אלו. 

מהו החשיבות של אישור עבודה בגובה? 

קבלנים רבים הצריכים להעסיק אנשים העובדים בגובה יכולים להיות רגועים כאשר אלו מציגים להם אישור חתום ובתוקף. אישור זה מטרתו לציין לקבלן כי העובד יכול לעבוד בגובה ויש בידו את כל הידע על מנת לעבוד בגובה של 2 מטר. והוא יכול לא לחשוש להעסיק עובד שכזה בעבודה שהיא מסוכנת ביותר.

יש לציין כי יש לחדש את אישור זה כל שנתיים.

מהו חידוש אישור עבודה בגובה? 

אמנם קבלת האישור הוא קבוע אך כל שנתיים  יש לחדש אותו חידוש זה נעשה על ידי מעבר של הדרכות עיוניות ומתעשיות בתחומים שבהם העובד מתמחה .

מה המחיר של אישור עבודה בגובה? 

בשביל אישור העבודה בגובה, יש צורך לעבור את הקורס. המדינה משתדלת מאד לתת מימון או סבסוד לקורסים האלו למשל חיילים משוחררים יכולים ללמוד קורס זה על חשבון הפקדון וכן הקרן לבטיחות  וגהות מסבסדת את הקורס הזה באחוזים גבוהים כך שהמחיר אינו אמור להיות יקר .

ניתן גם לקבל את התעודה במחיר זול יותר אם מתארגנים בתור קבוצה איכותית ללימוד נושא מסוים שבו יש צורך באישור זה . 

ישנם מדריכים שנותנים את הקורס במחיר זול ניתן ללמוד את הקורס בפרטי אחד על אחד במחיר של 160 שקלים או עשרה אנשים מאורגנים בסכום של 1600 שקלים קורסים בבתי ספר מקצועיים מיוחדים לכך יכולים לעלות גם 2500 שקלים.  

ראו גם: תקנות עבודה בגובה על סולמות.

מי אחראי על חידוש אישור העבודה? 

על פי החוק האדם שאחראי על חידוש אישור העבודה הוא המעסיק של העובד בגובה על פי חוק מעסיק יכול להיות כזה: מנהל מפעל , מנהל עבודה, קבלן לעבודות בניין ועוד. 

תפקידו של המעסיק לוודא כי העובד מחדש את הרישיון ואף לדאוג לכך שהוא יבצע זאת באופן אישי על ידי כך שהוא דואג שמעביר ההדרכה והרענון יגיע אל המפעל. 

עבודה בגובה

מי מבצע את חידוש אישור העבודה? 

האדם שמבצע את חידוש העבודה הוא מדריך לעבודה בגובה מוסמך בלבד.

מדריך שעבר בהצלחה מבחנים עיוניים ומעשיים בקורס מדריך עבודה  בגובה, שמועבר אך ורק על ידי מוסדות לימוד שהוכשרו לכך וקבלו את אישור משרד העבודה.

 מדריך שלא למד את הקורס במקומות הלימוד המורשים . גפ אם הוא מעביר  הדרכה לחידוש האישור אינו בתוקף ולא ניתן לעבוד ללא חידוש הרישיון

מדוע יש צורך לחדש את האישור? 

רבים שואלים את השאלה למה יש צורך לחדש את האישור הזה  העבודות בשטח הוכיחו כי לאחר שנתיים העובדים שוכחים ומזלזלים באמצעי המיגון ובנושאים שלמדו  ולכן חייבים להעביר אותם ריענון על מנת שיתרגלו שוב את העבודה וימנעו מתאונות קשות. 

הא יש עוד עבודות שיש צורך לקבל אישור כזה? 

רבים חושבים כי מדובר רק על עבודות בנייה אך רבים לא יודעים כי כל עובד הנדרש לעבוד בגובה צריך את האישור הזה כלומר גם עובדים שמתקינים אנטנות עולים על סולמות גבוהים מאד וכן עובדים העובדים על עמודים למשל כל אלו גם צריכים לקבל את האישור הזה. העובד לומד להגן על עצמו ועל הסובבים אותו מפגעות של עבודה בגובה. 

מה יכול לקרות אם פועל עובד בגובה ללא אישור שכזה? 

החוק הישראל מחמיר מאד עם קבלן או עובד המבצע זאת. במידה וארעה תאונה הקבלן נחשף לתביעות כספיות. במקרה זה הקבלן לא זכאי לפיצויים מהביטוח עבור העובד ויכול להיות מורשע בגרימת מוות ברשלנות.

מה לומדים בהדרכה?

בהדרכה הזו חוזרים ומשננים היטב את הכללים הנצרכים הן מבחינה עיונית והן מבחינה מעשית. הכללים כוללים עלייה לגובה ירידה מהגובה . הכרת ציוד אישי שימוש והתאמה לגוף הגנה על העובד מנפילות ועוד . 

חשוב שהמדריך יתאים את הקורס  בהתאם לנושאים שעל העובד לחדש את הרישיון ועל המעסיק לבדוק שאכן האישור מחודש בהתאם לנושאים אלו . 

איפה יכול להתקיים חידוש אישור עבודה בגובה? 

חידוש האישור יכול להתקיים במרכזי הלימוד שאושרו על ידי משרד התמ"ת וקבלו רישיון לתת הדרכות אלו או על ידי מדריכי עבודה בגובה שהם רשאים להעביר את ההדרכות האלו.

עשוי לעניין אתכם: קורס עבודה בגובה ברמת גן.

אז מה היה לנו בכתבה:

אישור עבודה בגובה + תשובות לשאלות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

החזון שלנו

"מטרת ההדרכה הוא להכשיר את העובד לעבודה בגובה בהתאם לתוכנית המתאימה לסוג העבודה שעליו לעבוד.

ההדרכה נועדה להעניק לעובד כלים עיוניים ומעשיים על מנת שהעבודה בגובה תהיה בטוחה ורגועה. כמו כן מלמדים אותו כללים לטיפול ולמניעת מצבים מסכני חיים כמו כן ישנו לימוד של הכללים ההכרחיים לעבודה בשטח בסוף הקורס מקבל העובד את ההסמכה .

משך ההדרכה מותנת במספר הנושאים שעל העובדים להקיף."

היחידה להדרכה בגובה בישראל

עבודות איטום במקלחת

איטום היא שיטה למניעת כניסת מים או יציאה מחלק מהבית באופן זמני. זה נעשה בדרך כלל במהלך סופות גשם, חורף

מדריך עבודה בגובה בחריש

  כאשר עוסקים בעבודות בגובה הכוונה היא לקשת רחבה של סוגי עבודות ביניהן ניקיון חלונות בגובה באמצעות שיטת סנפלינג, ביצוע

מדריך עבודה בגובה בעומר

  כאשר עוסקים בעבודות בגובה הכוונה היא לקשת רחבה של סוגי עבודות ביניהן ניקיון חלונות בגובה באמצעות שיטת סנפלינג, ביצוע

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!