כל מה שצריך לדעת על קורס עבודה בגובה + שאלות נפוצות

הדרכות עבודה בגובה זה לא משחק!
בחרו נכון – היחידה להדרכות בגובה!

במהלך השנים רבים שמעו על עובדים שעבדו בגובה ומצאו את מותם בתאונות עבודה על ידי נפילה מגובה, או עוברי אורח שנפלו עליהם חפצים כבדים מאי זהירות או הקפדה של הפועלים שעבדו בגובה.

 מסיבות אלו מדינת ישראל הוציאה תקנות בשנת 2008 שעל כל עובד להוציא רישיון של עבודה בגובה על מנת שיוכל לעבוד בגובה. 

לא כל עובד זכאי לקבל את האישור המיוחל אלא רק עובד שעבר קורס עבודה בגובה. וגם לאחר מעבר הקורס בהצלחה הוא צריך לעבור הדרכה על ידי מדריך לוודא שהוא אכן יודע את העבודה היטב. 

במאמר זה מדבר על מהו קורס עבודה בגובה, מי צריך לעבור אותו מה הנושאים שלומדים בו ואלו מקומות לימוד מלמדים אותו ועוד. 

הנדימן

מהי עבודה בגובה? 

דבר ראשון יש להבין מהי עבודה בגובה על פי החוק כל עבודה בגובה מוגדרת  כל אדם שצריך לעלות בגובה מעל 2 מטר או עובד בחלל עמוק מעל 2 מטר. בעקבות ריבוי התאונות הוא צריך לקבל רישיון על מנת לעסוק בעבודות בגובה. על פי התקנות עבודות אלו מוגדרות כעבודות בגובה  וכל אדם הרוצה לעסוק בהם או שעוסק בהם חייב לעבוד עם אישור עבודה בגובה. בין בעבודות הללו ניתן לכלול את : 

 • עבודה על משטחים מוגבהים ללא מעקה 
 • סלי הרמה ,
 • גגות שבירים 
 • גגות 
 • פיגומים ניידים ונייחים 
 • סולמות  . 

אלו סוגי קורסי גובה קיימים: 

ניתן למנות שלוש סוגים של קורסים שקיימים בתחום :

מהו קורס עבודה בגובה?  

קורס עבודה בגובה נועד להכשיר עובדים לעבודה שמתבצעת בעבודה בגובה גבוה במיוחד. עבודות בגובה אלו עבודות שעל העובד לעמוד על סולמות על פיגומים על עמודי חשמל ועוד . מטרת הקורס הוא בעצם להכשיר את העובד לעבודות בגובה. במילים אחרות מדובר בעבודות שיכולות להסתיים במוות במידה ולא שומרים על כללי הזהירות הנדרשים.

 בקורס זה מלמדים את העובד איך להגן על עצמו ואיך להגן על אחרים על מנת להימנע מתאונות עבודה אלו. העבודה עצמה כרוכה בסיכון לא מבוטל, ולכן המדינה אינה מאפשרת עבודה לאנשים שלא עברו את הקורס הזה. במקרה שעובד או מבצע מעסיק עובד ללא רישיון הוא צפוי לקנס של אלפי שקלים או אפילו למוות. 

מה המטרה של הקורס? 

רבים שואלים מהי מטרת הקורס הזה בעצם המטרה העיקרית של הקורס להסמיך עובדים שעליהם לעלות על מקומות גבוהים מעל 2 מטר ולהגן עליהם ועל אחרים. ואין זה משנה באיזו של סוג עבודה בגובה מדובר לצורך העניין. 

אלו נושאים נלמדים בקורס עבודה בגובה? 

את הקורס מעביר מדריך לעבודה בגובה שהוסמך על ידי משרד העבודה הנושאים שנלמדו בקורס מתחלקים לשני חלקים חלק עיוני וחלק מעשי 

החלק העיוני מתמקד בלימוד הכללים החשובים לעבודה בגובה ועל ההגנה של העובד החלק המעשי מתמקד בהתאמת הציוד באופן מעשי על העובד וכיצד העובד מתמודד עם החומר שלמד באופן מעשי קורס זה נמשך בדרך כלל יום אחד שבסופה העובד מקבל את הרישיון ואת האישור לעבודה בגובה.

בקורס עבודה בגובה נלמדים נושאים רבים  זהו קורס שאין להקל בו ראש והוא קורס מקצועי במסגרת הקורס העובד לומד: 

מבוא , עבודה על סולמות, הסבר על העבודה הזו וכיצד היא מתבצעת בפועל בשטח, גגות, משטחי עבודה שונים, כיצד ניתן לזהות גגות שבירים. עבודה על תקרות, פיגומים שאינם קבועים, סלי הרמה, עגורן, הגדרת מקום מוקף ועוד.

כמובן שחשוב לציין שישנן מוסדות לימוד שמלמדים קורסים בהתאם למקצוע שאותו האדם רוצה ללמוד למשל פועל בנייה, עובד חשמל או מלגזן. במוסדות הלימוד האלו מכינים תוכנית לימוד מותאמת ומפורטת במיוחד למקצוע הזה עם תקנות ואמצעי מיגון מיוחדים לנושא הזה. 

מי צריך לעבור את קורס עבודה בגובה? 

קורס זה מיועד בראשית לכל אדם שרוצה לעבוד בגובה, מעבר לכך הקורס מיועד גם לקבלנים, לעובדים בבניה, למנהלי עבודה העובדים בתעשייה או בבניין, במפעלים.

אנשים האחראים על בטיחות המפעלים כל אלו זקוקים לדעת את התקנות הנהוגות ולקבל אישור על עבודה בגובה. 

כל מה שצריך לדעת על קורס עבודה בגובה + שאלות נפוצות

היכן לומדים? 

ניתן ללמוד את הקורסים במקומות הבאים: חברה הנדסה בגובה, הדרכת עובדים בגובה, חיפה בגבהים, כרמל בטיחות  בחיפה ועוד מקומות לימוד בכל הארץ .

עם כניסת התקנות לתוקף מקומות רבים מסמיכים אנשים על מנת להעביר הדרכות לקורסים אלו את המקומות שבהן ניתן ללמוד והן רק חלק מהרשימה:

 • הנדסה בגובה ( לוד, חיפה ) – זהו בית ספר מקצועי המקיים מגוון רחב של קורסים בנושאים שונים הוא גם מוסמך לקיים את קורס העבודה בגובה. 
 • כרמל בטיחות ( חיפה) – זהו מוסד לימודים המקיים מסלול להכשרה מקצועית יש בו מגוון רחב של קורסים כמו תעשייה תעבורה ועוד.

 בניהן גם את תחום בטיחות בעבודה שקורס עבודה בגובה הוא חלק מין התחומים הנלמדים 

 • במבי ( מושב קדרון ) – זהו מרכז המציע קורסים מקצועיים במגוון נושאים בין השאר הוא מעביר קורסי עבודה בגובה לפי דרישה אם עד 4 נושאים. 

         ועוד במגוון מקומות בארץ . 

איך בוחרים מוסד לימודים מתאים?

עובד שרוצה לעבוד בגובה צריך ללמוד לימודים מעשיים ואיכותיים לדעת את כל התקנות על פי החוק ולכן יש לבחור : 

 

 • מוסד לימודים בעל ניסיון 

 

חשוב מאד שמוסד הלימודים מלמד במשך שנים רבות את הנושא ובונה קורסים ייעודיים למגוון רחב של עבודות בגובה. 

 • מורים מקצועיים

חשוב לבחור מוסד לימודים שיש בו מורים מקצועיים ואיכותיים המוסמכים ללמד את הנושא ובעלי תעודות לכך שהן יודעים את התקנות הקבועות בחוק. 

מה המחיר של הקורס? 

מכיוון שמדינת ישראל מחייבת את הרוצים לעסוק בעבודות בגובה, וכן את כל הדרג המנהלי לעבוד את הקורס. המדינה חייבת להסמיך אנשים מקצועיים אשר ילמדו היטב ובצורה קלה ומותאמת היטב לאנשים המעוניינים ללמוד את הקורס בין השאר המדינה מסבסדת את הקורס הזה על מנת לאפשר לכל עובד לעבוד את הקורס.

 כמו כן על המנהלים של העובדים שרוצים שהם יעבדו בגובה לאפשר להם את ההדרכה הזו ללא תשלום. 

ראו גם: קורס עבודה בגובה מחיר.

מה מחיר הקורס המוזל? 

למרות שהקורס הזה מסובסד ומוזל קורס עבודה בגובה עולה 2500 שקלים כמו כן לחיילים משוחררים יכולים ללמוד את הקורס  על ידי הפיקדון. 

 הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה גם כן משתתפת בקורס הזה ויכולה לתת הנחה עד 75 אחוזים ממחיר הקורס. 

כמו כן ישנן קורסים המותאמים באופן אישי על פי התחומים שהעובד נדרש להתמצא בהם ולכן הם עולים בהתאמה אישית לתכנים אלו. 

ככלל המחיר לא יהיה יקר כלל משום שזהו קורס חובה שעל העובד לעבוד והמדינה אינה רוצה שעובד ימנע מלעבור אותו בגלל כסף לכן המחיר הינו שווה לכל כיס 

מחיר קורס עבודה בגובה מתמקד בעיקר במחיר זול יחסית השווה לכל נפש  המחיר שלו מתחיל לאחר סבסוד מהמדינה ב2500 שקלים.

עובד בגובה

מה משך הקורס? כמה זמן לוקח קורס עבודה בגובה? 

 מדובר בקורס בעל יום אחד הכולל לימודים אינסטיביים ביותר שבסופו מתבצעת בחינה עיונית ומעשית והתלמיד שעבר בהצלחה את הקורס מקבל אישור לעבודה בגובה

לסיכום: קורס עבודה בגובה הוא קורס שנועד להכשיר מגוון רחב של עובדים העוסקים בעבודות בגובה כמו סולמות , אתרי בנייה, סלי הרמה, עמודי חשמל ועוד על עובדים אלו לקבל אישור לעבודה בגובה  שיש צורך לרעננו על שנתיים על מנת לשמור על איכות העובדים ועל כך שהם יוכלו לעבוד בבטחה. 

בסיום הקורס העובד יכול למצוא עבודה במגוון רחב של מקומות עבודה בבניין בתעשייה בעבודות חשמל ועוד. חשוב מאד לדעת כי ללא אישור זה העובד לא זכאי לעבוד בעבודה בגובה עובד או קבלן שמעסיק עובד ללא אישור בגובה יכול להסתכן בגרימת מוות ברשלנות וצפוי לעונשים כבדים .

קורס מדריכי עבודה בגובה 

קורס זה מדריכי  עבודה בגובה מטרתו להכשיר מדרכי עבודה בגובה על מנת שיוכלו להעביר הדרכות  לאנשים החייבים והזקוקים להדרכה כזו. 

לקורס זה יש תנאי קבלה נוקשים : יכולים ללמוד בו רק מנהלי עבודה, ממומחי בטיחות עם ניסיון של שנתיים בתחום הזה. וכן כל עובד שיש לו ניסיון בציוד מגן אישי של לפחות שנתיים. הנושאים הנלמדים בקורס זה כוללים נושאים עיוניים מבוא כללי  מידע על סולמות , מערכות למניעת נפילות, מערכות להגנה מנפילות, ועוד כמו כן יש גם מבחן מעשי רואים אם התלמידים יודעים להשתמש בחומר שלמדו בסוף הקורס מקבלים צעודה ורישום במרשם משרד העבודה ויכולים להעביר הדרכות לעובדים שחייבים בכך. 

עשוי לעניין אתכם: כל מה שצריך על תפקידו של מדריך עבודה בגובה + חומר הקורס.

קורס הדרכות ריענון לעבודה בגובה 

קורס מיועד לעובדים שכבר עובדים בעבודה בגובה במשך שנתיים עוד יותר על פי החוק אמנם עובד עובר את קורס עבודה בגובה יכול לעבוד בתחום שבו התמחה. אך בעקבות מקרים רבים שניתן לראות כי היו תאונות בגלל שלא הקפידו על הכללים יש צורך לחדש את הרישיון על ידי מעבר של הדרכות תקופתיות על ידי מדריכי עבודה בגובה מוסמכים בלבד. 

מנהל העבודה או הקבלן וכל אדם אחר המעסיק עובדים שעובדים בגובה אחראי על כך שהעובד שלו מקבל את ההדרכות המוסדרות והאיכותיות ביותר בהתאם לתחום עיסוקו לכן יש למצוא מדריך לעבודה בגובה מוסמך ששולט בכללים העיוניים והמעשיים

לסיכום: קיימים שלושה סוגי קורסי גובה : האחד מכשיר מדריכי עבודה בגובה שמטרתו להכשיר עובדים בגובה , השני קורס עבודה  בגובה שמועבר על ידי מדריך עבודה בגובה שמטרתו להכשיר עובדים לעבודה בגובה ולהעניק להם רישיון לצורך כך. 

השלישי הדרכות תקופתיות שמטרתו לחדש את אישור העובד על ידי ריענון כל שנתיים של הכללים המעשיים והעיוניים.

לסיכום: מעבר של קורס עבודה בגובה נותן לעובר אותו אישור לעבודה בגובה הוא נמשך יום אחד בלבד.

ראו גם: תקנות עבודה בגובה

אז מה היה לנו בכתבה:

כל מה שצריך לדעת על קורס עבודה בגובה + שאלות נפוצות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

החזון שלנו

"מטרת ההדרכה הוא להכשיר את העובד לעבודה בגובה בהתאם לתוכנית המתאימה לסוג העבודה שעליו לעבוד.

ההדרכה נועדה להעניק לעובד כלים עיוניים ומעשיים על מנת שהעבודה בגובה תהיה בטוחה ורגועה. כמו כן מלמדים אותו כללים לטיפול ולמניעת מצבים מסכני חיים כמו כן ישנו לימוד של הכללים ההכרחיים לעבודה בשטח בסוף הקורס מקבל העובד את ההסמכה .

משך ההדרכה מותנת במספר הנושאים שעל העובדים להקיף."

היחידה להדרכה בגובה בישראל

עבודות איטום במקלחת

איטום היא שיטה למניעת כניסת מים או יציאה מחלק מהבית באופן זמני. זה נעשה בדרך כלל במהלך סופות גשם, חורף

מדריך עבודה בגובה בחריש

  כאשר עוסקים בעבודות בגובה הכוונה היא לקשת רחבה של סוגי עבודות ביניהן ניקיון חלונות בגובה באמצעות שיטת סנפלינג, ביצוע

מדריך עבודה בגובה בעומר

  כאשר עוסקים בעבודות בגובה הכוונה היא לקשת רחבה של סוגי עבודות ביניהן ניקיון חלונות בגובה באמצעות שיטת סנפלינג, ביצוע

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!