מנהלי עבודה – כך תמנעו את התאונה הבאה באתרי הבנייה 

הדרכות עבודה בגובה זה לא משחק!
בחרו נכון – היחידה להדרכות בגובה!

ענף הבנייה ספג בשנים האחרונות אבדות קשות של פועלים רבים. בין אם זה אי הקפדה על נהלי בטיחות ובין אם מדובר בעבודה לא נכונה בגובה, אין ספק שפציעות ואובדן חיי אדם הן המכות הקשות ביותר של ענף הבנייה בישראל.  למרות ביקורות של ממוני בטיחות ושימוש בכלים מקצועיים באתרי הבנייה, עדיין מרבית האחריות היא על מנהלי העבודה. מהסיבה הזו, לעולם אל תאפשרו לפועל שלא עבר הכשרה ייעודית לעבוד בגובה של למעלה מ2 מטר.  

קורס עבודה בגובה מומלץ

מהי עבודה בגובה שדורשת רישיון ייעודי

מנהלי עבודה באתרים אחראים על מספר רב של פועלים שלכל אחד תפקיד משלו. בעוד שחלקם עובדים על הקרקע, פועלים אחרים יבצעו עבודות בנייה שונות על גבי פיגומים, גגות ובמות הרמה. כל עוד העבודה מתבצעת במרחק סביר מהקרקע לא יידרש רישיון מיוחד. אולם בכל עבודה שבה נדרש הפועל להיות בגובה של 2 מטר ומעלה. נדרשת הכשרה מיוחדת תוך הקפדה על אמצעי בטיחות מרבים. 

עבודה בגובה מצריכה שימוש באמצעי בטיחות נלווים והקפדה עליהם יותר מעבודה על הקרקע. בתוך כך לא ניתן לעלות לגובה ללא ציוד אישי דוגמת רתמות וקסדות וכל אמצעי בטיחות שיכול להגן עליהם מכל תרחיש. זאת משום שלרוב נעשה שימוש בכלי עבודה כבדים העשויים ללא הידע המתאים לגרום לפציעות ונפילה מהגובה. 

שימו לב שעבודה בגובה אינה דבר שמתבצע רק באתרי בנייה אלא גם בתחומים נוספים ביניהם גם הרחקת יונים וביצוע עבודות שאינן בהכרח קשורות לבנייה. לפי תקנות הבטיחות בעבודה משנת 2007, עבודה בגובה הדורשת רישיון מיוחד היא כל עבודה שמבוצעת באזור בעל פוטנציאל סיכון כאשר העבודה המתבצעת היא בגובה של למעלה מ2 מטר. 

כמוכן, התקנות אינן חלות רק על העובד עצמו אלא גם על  מנהל העבודה והקבלן ומכאן שכל אלו צריכים לעבור הכשרה ייעודית בתחום. את ההכשרה לא ניתן לעבור בכל מקום אלא רק במוסדות להם ניתן אישור להעביר קורסים והכשרות בתחום הבטיחות בבנייה. עוד כדאי לדעת שאת ההכשרות לא יוכל לעבוד כל עובד והתקנות מגבילות את גילם של העובדים לגילאי 18 ומעלה. 

עבודה בגובה – קורסים והכשרות

בהתאם לתקנות עבודה בגובה עליהן פירטנו בחלקו הקודם של המאמר, כל אדם שברצונו לעבוד בגובה וכל מעסיק שברצונו שהפועל שלו יבצע עבודות בגובה חייב בהכשרה מקדימה. התקנות מגדירות פועל הכשיר לעבוד בגובה בכפוף לבדיקות רפואיות והיותו בגיר ומכאן, שיכול גם לעבור את ההכשרה הייעודית באחד מבתי הספר או המכללות האמונות על הכשרות אלו. בסופן, יקבל מי שחפץ לעבוד בגובה רישיון המתיר לו לעסוק בפעולות אלו בגובה של למעלה משני מטר. 

בין המכללות המעבירות את ההכשרות הללו ניתן למצוא בתי ספר בפריסה ארצית אשר קיבלו את אישורו של משרד התמ"ת בהעברת הקורסים הללו. את הקורסים מעבירים מדריכים מוסמכים ותכניו מונגשים לכל אדם מתוך ההבנה שהבנת התכנים ובטיחות העובדים עולה על מצוינות לימודית. מאחר וחשיבותה של ההכשרה כה גדולה ומטרתה למנוע את התאונות באתרי הבנייה שנובעות מחוסר ידע ואי שימוש באמצעי המיגון המתאימים, עלותה של ההכשרה אינה גבוהה כיתר ההכשרות המקצועיות. 

קורס בטיחות עבודה בגובה נחלק לשניים כאשר בחלק הראשון ישנם לימודים תאורטיים בלבד. בחלק זה, צופים המשתתפים במקרי בוחן דרך מצגות וסרטונים ולוקחים חלק בדיון כולל. בנוסף, לומדים המשתתפים על הכלים השונים בהם חובה לעשות שימוש בעבודה בגובה ואופן השימוש בם. חלק זה עיקרו למידה וספיגה של החומר וזאת בכדי להטמיע אותו בשלבים מאוחרים יותר בעבודה המעשית. 

בחלקה השני של ההכשרה הלא הוא החלק המעשי, מעמיקים המשתתפים את הידע מן החלק הראשון בנוגע לכלי העבודה השונים. כמו כן, בשלב זה לומדים העובדים להתאים ציוד זה לפעולותיהם השונות בגובה וביניהן העבודה על גגות ופיגומים. ככל שהמשתתפים עוברים חלק זה בהצלחה, מונפק להם אישור המאפשר להעסיק אותם בשטחי עבודה שגובהם עולה על שני מטרים. 

חשוב לזכור שהטעם העיקרי בהכשרתם של עובדים לפעולות בגובה אינה רק שיפור איכותם המקצועית אלא שמירה על בטיחותם וחייהם. הכשרות אלו נמשכות חמישה ימים בלבד ומתקיימות בשעות הערב על מנת לא לפגוע בשגרת חייהם של המשתתפים ולהשבית את עבודתם. 

מנהל עבודה – היזהר בטרם תיקנס

 הכשרת עובדים לעבודה בגובה העולה על שני מטרים אינה מהווה המלצה או הצעה לשם שיפור טיב עבודתם. מדובר בחובה של כל מנהל עבודה ועובד שכן במידה ויתגלה שעובד עלה לגובה זה מבלי שעבר הכשרה ייעודית התוצאה עשויה להיות קנס של אלפי שקלים או השהיית העבודה הכוללת שסכומה יכול להגיע לעשרות אלפים. 

ההכשרה אינה מספיקה בלבד ואחת לזמן מה נדרש מהעובדים בגובה קורס רענון על מנת לחדש את רישיון העבודה בגובה. במסגרת הריענון מבוצעת חזרה על כל תכני הקורס הקודם וחידודם על מנת להטמיע אותם. בנוסף, ככל שישנם עדכונים בתקנות וההנחיות השונות יכללו גם הם ברענון שעוברים העובדים. במידה ועמדו המשתתפים בדרישות הרענון בהצלחה, תחודש תעודת העבודה בגובה לשנתיים נוספות.  

כפי שאמרנו בהתחלה, באתרי הבנייה והעבודה השונים מבוצעות ביקורות איכות ובטיחות תדירות. במידה ולעובדים בגובה אין רישיונות בתוקף או הכשרה מתאימה, מנהל העבודה עשוי למצוא את עצמו מקבל קנס של אלפי שקלים. 

קנס הוא אמנם כואב בכיס, אך אי הקפדה על בטיחותם של העובדים כואבת יותר. לצערנו הרב צצים יותר ויותר מקרים מצערים של פציעות באתרי הבנייה. אל תחסכו בהכשרות והדרכות, החיים של העובדים שלכם יקרים מכל פרויקט או שיפוץ. תדאגו לעובדים שלכם להכשרת עבודה בגובה ורק כך תוכלו למנוע את המוות הבא. 

אז מה היה לנו בכתבה:
מאמרים אחרונים בנושא:

החזון שלנו

"מטרת ההדרכה הוא להכשיר את העובד לעבודה בגובה בהתאם לתוכנית המתאימה לסוג העבודה שעליו לעבוד.

ההדרכה נועדה להעניק לעובד כלים עיוניים ומעשיים על מנת שהעבודה בגובה תהיה בטוחה ורגועה. כמו כן מלמדים אותו כללים לטיפול ולמניעת מצבים מסכני חיים כמו כן ישנו לימוד של הכללים ההכרחיים לעבודה בשטח בסוף הקורס מקבל העובד את ההסמכה .

משך ההדרכה מותנת במספר הנושאים שעל העובדים להקיף."

היחידה להדרכה בגובה בישראל

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!