כל מה שצריך לדעת על תפקידו של יועץ בטיחות אש

הדרכות עבודה בגובה זה לא משחק!
בחרו נכון – היחידה להדרכות בגובה!

פעמים רבות אתם שומעים על אנשים שמתו משריפה,רבים ובוודאי אתם אינם מודעים לכך כי במקרים רבים ניתן למנוע את המוות המיותר הזה על ידי הגנה של המקומות הללו מפני שריפה.

רבים חושבים כי המוצרים האלו עולים יקר מאד או האישור עולה יקר או פשוט לא מודעים לכך שניתן למנוע את השריפות הבאות באמצעים פשוטים מאד. 

ניתן לראות כי בשנים האחרונות התחום של יועץ בטיחות אש נעשה נפוץ מאד  האנשים מכירים ביכולות לו והם מפנים אליהם את כל השאלות שלהם. במאמר זה אנו נלמד על יועץ בטיחות אש מהו מהם הסמכויות שלו ועוד מגוון רחב של מידע עליו. 

חידוש אישור עבודה בגובה

מהו יועץ בטיחות אש? 

יועץ בטיחות אש הוא בעל מקצוע  שיש לו תעודה, לאחר שסיים קורס בנושא של ממונה בטיחות אש. מדובר על קורס מקצועי ואיכותי קורס זה מיועד עבור אנשים מקצועיים הרוצים להתמקצע במקצוע חשוב ומוערך.

 קורס זה נותן מגוון רחב של כלים איכותיים ומקצועיים ומקנה ידע רחב ומקצועי בנוגע לכל התקנות ונהלים בנושא של בטיחות אש. קורס זה הופך את האדם למקצועי במיוחד ולשולט בתחום של התקנות האלו.

 מטרת התקנות האלו הוא להיערך למקרים של שריפה בבתים במוסדות בארגונים ועוד מקומות למצב של שריפה הן במקרים של שגרה והן במקרים של חירום. 

למה צריך בכלל יועץ לבטיחות אש? 

רבים שואלים מדוע יש צורך באדם כזה שמומחה לתקנות האלו על מנת להימנע משריפה.  יש להבין כי אמנם שריפות יכולות להתרחש גם במקומות אשר הגנו על עצמם בכל האמצעים הנדרשים. 

על פי החוק כל מוסד ארגון ומקום ציבורי ומבנים שונים. מקומות אלו מחויבים בתכנון והקמה של תשתיות אשר במקרי של שריפה על מנת למנוע מקרים כאלו. 

לא כל אדם מוסמך לבדוק את תכנון המערכות האלו. מערכות אלו צריכות להיות מתוכננות היטב על  פי הכללים שיש בחוק בנוגע לבטיחות באש, ולכן יש צורך באדם המומחה לתקנות האלו. על מנת שהוא יתכנן את התשתיות האלו ובנוסף לתכנון הזה הוא יאשר את המערכת הקיימת במוסדות המדוברים. 

מה התפקיד של יועץ לבטיחות אש?

התפקיד של יועץ לבטיחות אש מעבר לתכנון והקמה של מערכות אלו. הוא אמור לפקח על הקמה ותכנון של מערכות כאלו בבתי עסק קיימים ושמערכת כזו מחויבת להיות להם על פי החוק. על פי החוק מערכת זאת חייבת לכלול מגוון רחב של אמצעים להגנה על מנת שהיא תעמוד בפני החוק ותקבל את האישור של יועץ לבטיחות אש. 

כמו כן בנוסף לבדיקת המערכות הללו יועץ לבטיחות אש מחויב לבדוק את הציוד של כיבוי האש אשר מחויב להיות על פי חוק בשטח המוסד או הבניין בין הציוד שעליו לבדוק את התקינות שלו הוא : מתזים,,מטפים, ספרינקלים, ועוד ציוד שצריך על פי החוק. 

על אלו תחומי יועץ לבטיחות אש אחראי?

חשוב להבין כי יועץ בטיחות אש אחראי על מגוון רחב של תחומי בטיחות הוא אחראי על ייעוץ לבטיחות אש לארגונים בניינים מפעלים ועוד, כמו כן הוא אחראי על בדיקת תקינות של מערכות לכיבוי אש ועשן הקיימות בארגונים או במפעלים ועל תיקונן במקרה הצורך.

הוא אחראי על כתיבת נהלים ברורים ומדויקים במקרה של פריצת שריפה המתאימה בדיוק למוסד, כמו כן הוא צריך להכין מערכי הדרכה בנושא של בטיחות אש. בין הנושאים האלו ניתן למצוא את : 

  • הכנת תיק שטח ותיק בטיחות באש- על יועץ  בטיחות האש להכין תיק ייחודי לכל מוסד. התיק הזה צריך לכלול את המסמכים הבאים: תרשימי המבנה,  המיקום של אמצעי ההגנה במבנה, מידע אודות המערכות לכיבוי אש ועשן שיש במבנה, תכנית מילוט של יציאת חירום הקיימות במבנה, ביקורת ועוד 
  • לייעץ עבור התקנה של מערכות כיבוי אש ועשן – יועץ בטיחות אש אמור לבחור בעבור המבנה את המערכת לכיבוי אש ועשן הטובה ביותר בשבילו על היועץ בטיחות אש להתחשב במגוון פרמטרים גולל ומיקום המבנה ועוד 
  • בדיקות סריקות ובדיקות תקופתיות – כחלק מעבודתו של יועץ האש הוא אחראי על תכנון תכנית בריחה והגנה של האנשים הנמצאים במבנה במקרה של פריצת שריפה לכן הוא חייב לסרוק  ולהכיר את השטח היטב לצורך כך.

לא רק כבאים – הכשרת יועץ בטיחות אש במקום העבודה שלכם

בכל מקום עבודה כיום אחד הסיכונים הגדולים ביותר היא התלקחות מכשירים או תגובות כימיות בשימוש עם חומרי עבודה. למרות שבכל מקום שבו קיים הסיכוי להתפרצות אש קיימים גם אמצעי כיבוי ומילוט לעובדים, עדיין המעגל הראשון שיכול להפחית את הנזק מדלקות הוא זה הנמצא במקום העבודה בטרם מגיעים הכבאים. אז מה זה בכלל בטיחות אש ולמה אתם צריכים להשתמש בשירותיו של יועץ מוסמך? כל התשובות במאמר הבא.

יועץ בטיחות אש

בטיחות באש זה לא משחק ילדים

דמיינו שאתם מנהלים רשת בתי קולנוע מצליחה שבכל רגע נתון יכולה להכיל אלפי לקוחות. ביום בהיר אחד, כשל במערכת החשמל גורם לכך שפורצת דלקה באחד האולמות המרכזיים. עכשיו דמיינו שאין לכם מטפים, פתחי מילוט מוסדרים או כל ידע של צוות הביטחון כיצד לתפעל את האירוע. התוצאה – מאות הרוגים ועוד מאות פצועים בתקרית שיכלה להיגמר לגמרי אחרת. 

בכל פתיחת עסק חלים נהלים ותקנות מחמירות בכל הנוגע להיערכות למצבי שריפה. עסקים שאינם עומדים בתקנות אלו כאשר אין באמצעותם את האישורים הנדרשים עשויים למצוא את עצמם חשופים לקנסות של אלפי שקלים ואף מסתכנים בסגירת העסק. אולם, עונשים כספיים ועסקיים הם הרע במיעוטו כאשר מדובר בסיכון שיכול לגבות חיי אדם ולהרוס משפחות שלמות. 

לכן, בכל מבנה סגור או בית עסק כהגדרתו בתקנות חלה חובה להתקין ציוד לגילוי וכיבוי שריפות, הסדרת מעברי יציאה בחירום וקיום הדרכות שוטפות לצוות העובדים וזאת על מנת להפחית ככל הניתן את הסיכון לאבדות בנפש במקרה של שריפה. 

אם נחזור לרגע לדוגמת בתי הקולנוע המצליחים, מניין הקורבנות יהיה נמוך משמעותי כאשר צוות העובדים מכיר את כלל נהלי הבטיחות ויודע היכן נמצאים אמצעי הכיבוי ופתחי המילוט. במקרה כזה, יוכלו לסיים את האירוע גם ללא נפגעים כלל. בדיוק מהסיבה הזו, אין להקל ראש בכל הנוגע לבטיחות אש בעסק שלכם. 

ייעוץ בטיחות באש – הביטחון של העסק שלכם

מה שלא הורג מחשל? לא כשמדובר בבטיחות. כשאתם פותחים עסק חדש, מנהלים בניין משרדים או מפעל על הכתפיים שלכם האחריות לבטיחות העובדים והלקוחות שלכם. רבים הם בתי העסק שסבלו במהלך השנים מדלקות שבמקרה הטוב הביאו לנזק קל לרכוש ובמקרה הרע לאובדן חיי אדם. מהסיבה הזו חובתכם כמנהלים להפחית ככל הניתן את הסיכוי לתרחיש כזה. 

יועץ הבטיחות הוא אדם בעל הכשרה ייחודית בתחום ממוני הבטיחות באש שלו תעודה המוכרת על ידי משרד העבודה והרווחה. כחלק מתפקידו, בוחן את המערכות השונות במבנה ומוודא את תקינותן. את המערכות הנבדקות מחויב היועץ לבחון כאשר ביניהן יש את גלאי העשן, צינורות הכיבוי, מערכת רכזת האש וכל אמצעי נוסף שתפקידו לאתר ולהתמודד עם דלקות נקודתיות. 

לאחר בדיקתם, מאשר היועץ את תקינות האמצעים הללו תוך שהוא מוודא כי בית העסק פועל על פי הנהלים העדכניים ביותר בכל הנוגע להתמודדות עם אש בין אם בשגרה ובין אם בחירום. בתום הערכת הסיכונים ותקינות אמצעי המיגון והבטיחות במוסד כמו גם ריענון הדרכתם של ממוני הבטיחות בבית העסק, יעניק היועץ את אישורו להמשך פעילות המוסד. 

עוד בטרם אישורו של יועץ הבטיחות, עליכם לוודא שאתם מכירים את כל הסיכונים הקיימים בעסק שלכם ושהתקנתם את כל המערכות הרלוונטיות לגילוי והתמודדות עם מקרי שריפה. כמו כן, תפקידו של היועץ הוא גם לייעץ איזו מערכת המתאימה ביותר למקום העבודה שלכם ובניית תיק בטיחות הכולל את כל המידע החיוני כמו פתחי יציאה במקרי שריפה, מיקומם של מתזי הכיבוי ומסכות העשן ועוד. 

חשוב להבין שללא אישורו של יועץ הבטיחות לא תוכלו להמשיך ולהפעיל את העסק שלכם שכן אחראי שיימצא כי אין ברשותו את האישורים הנדרשים, עשוי למצוא את עצמו עומד לדין או סוגר את שעריו. 

הכשרת ממוני בטיחות אש במקום העבודה

פרט לאישורו של יועץ בטיחות באש, תקנותיהן המחמירות של משרד העבודה מחייבות גם מתן הדרכות תקופתיות לצוות העובדים בבתי העסק והמוסדות השונים. המלצה שלנו, העבירו את הידע של ממוני הבטיחות גם לשאר העובדים. ככל שיהיו יותר אנשים המאיישים את המוסד בכל יום שידעו כיצד לתפעל אירוע של שריפה, כך גובר הסיכוי שינצלו חיי אדם. 

מאחר ולא ניתן להעסיק צוות כוננות של כבאים בכל מוסד, מחייבות התקנות הכשרת ממוני בטיחות מטעם המוסד. הדרכות אלו אינן מיועדות רק למפעלים ומוסדות בהם הסיכון לפריצת דלקה הוא גבוה במיוחד אלא מיועדות גם לחברות ומוסדות ציבור ובעצם בכל מקום שבו יש סיכון גם אם נמוך מאוד לפריצת דליקה. מהסיבה הזו, ישנה חשיבות יתרה להכשרתם של אנשי צוות. 

את ההדרכות לממונים מטעמכם מעביר איש מקצוע שהוסמך על ידי משרד העבודה וביכולתו להעביר את התכנים ולהעניק אישור רשמי להכשרתו של הצוות. במהלך ההכשרה יתקיימו תרגולים שונים של מצבי אמת, יילמדו מושגי יסוד ומוקדי סיכון ותתבצע הדרכה בכל הנוגע למערכות הכיבוי ואופן השימוש בם בשעת חירום. הדרכת הבטיחות אינה נמשכת זמן רב ובכך גם לא גוזלת מזמן העבודה היקר שלכם ושל עובדיכם.  

מאחר ומדובר בהדרכה קצרה ובהכשרה נקודתית שמטרתה היא אך ורק הצלת חיים במקרי חירום, ההכשרה מתבצעת בצורה תמציתית. התכנים ממוקדים אך ורק לידע הרלוונטי הנדרש במצב חירום דוגמת מיקומם של הצינורות והמטפים ופתחי היציאה ומצומצמים להדרכה קצרה בלבד. 

כמוכן, מוסדות רבים מקיימים בנוסף תרגילים המדמים תרחיש אמיתי של שריפה במבנה וזאת על מנת להיות מוכנים לתרחיש פתע. אמנם מדובר בדבר העשוי לגזול מזמן עבודתם של הנמצאים במקום אבל כשמדובר בהצלחת חיים – שום דבר הוא לא בזבוז זמן. 

אז מה היה לנו בכתבה:
מאמרים אחרונים בנושא:

החזון שלנו

"מטרת ההדרכה הוא להכשיר את העובד לעבודה בגובה בהתאם לתוכנית המתאימה לסוג העבודה שעליו לעבוד.

ההדרכה נועדה להעניק לעובד כלים עיוניים ומעשיים על מנת שהעבודה בגובה תהיה בטוחה ורגועה. כמו כן מלמדים אותו כללים לטיפול ולמניעת מצבים מסכני חיים כמו כן ישנו לימוד של הכללים ההכרחיים לעבודה בשטח בסוף הקורס מקבל העובד את ההסמכה .

משך ההדרכה מותנת במספר הנושאים שעל העובדים להקיף."

היחידה להדרכה בגובה בישראל

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!